środa, 29 maja 2013

Kurcze pieczone w piwie.


Cześć Wam! Mam nadzieję, że Ty i twoi znajomi lubicie kurczaka, bo dzisiaj pokażę Ci przepis, którym nakarmisz nie tylko całą rodzinę, ale i wszystkich swoich przyjaciół. Może się wydawać, że przygotowanie kura w piwie pochłonie nam sporo czasu, a to nie jest prawda. Całą robotę odwala za nas piekarnik, a wszystko co my musimy zrobić to zamarynować kurczak, i nabić go na butelkę od piwa. No i wstawić do piekarnika.

Kurczaka w takiej formie, pierwszy raz miałem okazję spróbować kilka lat temu będąc w odwiedzinach w Łowiczu. Pani Marysia zaserwowała właśnie to danie, i pierwsza moja myśl jaka przeszła mi przez głowę to "kurcze pieczone, to jest naprawdę dobre, kiedyś spróbuję tego w mojej kuchni". I spróbowałem.
Do towarzystwa dodałem pokrojone w słupki i posypane imbirem marchewki, które w efekcie podlane wylewającym się piwem stworzyły taki smak, który ciężko mi opisać jednym słowem! Przepyszny? Rewelacyjny? Fenomenalny? ....


To potrzebujemy:
1 kurczak (ok 2 kg)
butelka 500ml piwa
1 łyżka oliwy z oliwek
przyprawy (sól, pieprz, czosnek, chili, papryka, zioła prowansalskie)

Dodatkowo:
1/2kg marchewki
2 ząbki czosnku
pół łyżeczki imbiru


Przygotowanie:
1. Naszego kura natrzeć delikatnie oliwą z oliwek.
2. Ulubione przyprawy wymieszać i również nasmarować nim kurczaka.
3. Zostawić na noc w lodówce, a jeśli nie masz na to czasu, to zostaw kurczaka na conajmniej 2 godziny w przyprawach.
4. Butelkę z piwem dokładnie oczyść z naklejek.
5. Delikatnie nakładamy kurczaka na otwartą butelkę i ustawiamy na blasze lub naczyniu żaroodpornym lekko wypełnionym wodą.
6. Marchewki oczyścić i pokroić w słupki, ułożyć pod naszym kurczakiem. Posypać imbirem i lekko zamieszać. Gdzieniegdzie wcisnąć ząbki czosnku.
7. Piec z termoobiegiem w temperaturze 160'C zgodnie z zasadą około godziny na każdy kilogram kurczaka.


Pod wpływem temperatury piwo powinno zacząć się wylewać się z butelki. Jeżeli ten proces będzie szedł opornie to co jakiś czas wsyp do butelki pół łyżeczki soli.



niedziela, 19 maja 2013

Szparagi w jajku.


Cześć Wam! Sezon na szparagi trwa, dlatego nie mogło zabraknąć ich też tutaj. Co prawda w dzisiejszym przepisie nie ma żadnej filozofii, bo chcieliśmy żeby było szybko, niewiele roboty i smacznie. Zresztą w lodówce nie mieliśmy nic poza szparagami i pięcioma jajkami, więc dużego pola do popisu nie mieliśmy. Za to po piętnastu minutach jedliśmy przepyszną kolację!

Potrzebujemy:
pęczek świeżych szparagów (zielonych)
4-5 jajek
1/3 szklanki mleka
garść posiekanego pora
garść szczypiorku
przyprawy
świeże zioła

Jak zrobić.
1. Szparagi dokładnie myjemy i pozbywamy się zdrewniałych końców.
2. Tak przygotowane szparagi wrzucamy na 3-4 minuty do wrzącej, osolonej wody.
3. Rozgrzewamy piekarnik do 180'C.
4. W tym czasie przygotowujemy masę jajeczną. Jajka rozbijamy do miski, wlewamy mleko i dodajemy przypraw i ziół. Bełtamy do uzyskania masy.
5. Szparagi przekładamy do naczynia żaroodpornego i zalewamy masą. Można posypać serem.
6. Wkładamy do piekarnika i zapiekamy ok. 5 minut, aż masa jajeczna się zetnie. 

Niecałe 15 minut i mamy dobre jedzenie. A to na pewno nie koniec przepisów, ze szparagiem w roli głównej na moim blogu. Obiecuję :-)




_edit 23:02. 
Dołączamy do akcji "uwielbiam szparagi", a co mi tam! :)

środa, 15 maja 2013

A delicious Viennese breakfast!


Cześć! Zabieram się bardzo późno za przygotowywanie tego wpisu, ale pewnie niektórzy z Was wiedzą, że na uczelnia zaczyna się ten fascynujący okres zaliczeń i egzaminów. Nie lubię. Do tego jeszcze praca, dlatego robię wszystko, żeby każdą wolną sekundę w której nie muszę myśleć o uczelni i pracy, mógł spędzać na świeżym powietrzu. Dzisiaj spacer, jutro rower, a pojutrze może rolki?
 
Niedawno wpadłem na pewien szalony pomysł, aby wstać kilka godzin wcześniej niż zwykle wstaje i zrobić bułki własnej roboty, a ściślej mówiąc chodzi o kajzerki (przepis znajdziecie klikając tutaj). Zarobiłem ciasto, i !viola! po godzinie w całym domu pachniało świeżymy, smacznymi kajzerkami! Teraz szło już jak po maśle.
Wystarczy tylko, że w lodówce mieliśmy:

liść sałaty
ser żółty
pomidor
1 jajko
sól i pieprz
+ kajzerka

Na rozgrzanej patelni układamy przepołowioną na połówkę kajzerkę. Podsmażamy lekko z jednej i drugiej strony, tak żeby były ciepłe. Na ciepłej kajzerce układamy kolejno: sałatę, ser pomidor. Do usmażenia jajka sadzonego możemy użyć tej samej patelni, którą teraz musimy lekko skropić oliwą z oliwek lub olejem (według uznania) na dobrze rozgrzaną patelnię wbijamy jajko i smażymy do ścięcia się białka. Świeżo usmażone jajko "przerzucamy" do naszej kajzerki, zakrywamy połówką bułki. Gratuluję! Właśnie udało Ci się przyrządzić ciepłe, a przede wszystkim sycące śniadanie, które ktoś nazwał śniadaniem wiedeńskim tylko dlatego, że występuje tutaj jajko sadzone. Tak czy siak - kanapowcy - życzę smacznego.



wtorek, 7 maja 2013

My Best Recipes! - Top 9.


Cześć Wam! Dzisiaj bardzo krótko i bez nowości. Chciałem się tylko powiedzieć, że już (a może dopiero?) 100 (słownie: sto) postów za nami! Nawet nie wiecie, jak bardzo mnie to cieszy, dlatego postanowiłem przygotować bardzo krótkie zestawienie przepisów, z których korzystam najczęściej. Niezależnie od pory i okoliczności. Będzie to na pewno receptura na mój pierwszy i zarazem ulubiony chleb czy makaron z niezastąpionym szpinakiem i tuńczykiem. A zatem....


1. Chleb z dużą ilością ziaren | PRZEPIS
2. Ciasto marchewkowe (trochę inaczej) | PRZEPIS
3. Croissants z truskawkowo-rabarbarowym nadzieniem | PRZEPIS
4. Orzeźwiająca tarta cytrynowa | PRZEPIS
5. Makaron penne ze szpinakiem i tuńczykiem | PRZEPIS
6. Frittata | PRZEPIS
7. Hot Brown Sandwich | PRZEPIS
8. Lekkie pankejki na naturalnym serku | PRZEPIS
9. Babeczki czekoladowo-kakaowe | PRZEPIS

Setny wpis to również dobra okazja do zaproszenia wszystkich aby polubili fanpejdż bloga facebook-u fb.com/liveagoodlifeblog i dodali bloga do obserwowanych. Czeka tu na Was wiele smaczności, bądźcie ze mną :-)
P. <3 br="">

piątek, 3 maja 2013

Ciacha z piegami.


Przyznać się, kto nie lubi ciasteczek? Ja je uwielbiam, chociaż nie cierpię ich piec. Zawsze mam ten sam problem: nie potrafię ich uformować tak, żeby po wyjęciu z piekarnika nie okazało się, że mam jedno wielkie ciacho w kształcie koła od roweru.


I kiedy tylko zobaczyłem ciasteczka z piegami w książce Anny Starmach "Pyszne 25" wiedziałem, że prędzej czy później je zrobię. Nieważne, czy to będzie jedno wielkie okrągłe ciacho, czy kilkadziesiąt małych ponadziewanych m&m'sami przysmaków - po prostu musiałem je zrobić.

Potrzebujemy:
150g masła
150g cukru
300g mąki
1 jajko
2 łyżeczki cukru waniliowego
pół łyżeczki sody oczyszczonej
100 g cukierków m&m


Zanim zabierzesz się za przygotowywanie tych pysznych ciasteczek - koniecznie zaproś swoich znajomych. Nic nie sprawia tyle radości, co wspólne pieczenie; nawet jeśli ktoś po kryjomu podjada m&m'sy.

1. Do miski wsyp mąkę, sodę i cukier waniliowy. Wszystko razem wymieszaj.
2. Miękkie masło utrzyj z cukrem (możesz użyć miksera), potem dodaj jajko, a następnie stopniowo dodawaj mąkę.
3. Ciasto zawiń w folię spożywczą i włóż na 5 minut do zamrażarki.
4. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
5. Z ciasta formuj małe kuleczki i układaj je na blasze.
6. Uformowane kuleczki spłaszcz lekko ręką i ułóż na nich kolorowe cukierki (3-4 sztuki na ciastko).
7. Pieczemy przez 15 minut w nagrzanym do 180'C piekarniku.

SMACZNEGO! Najlepiej smakują z mlekiem :-))))